fbpx
Jak porażki przekuwać w sukces, pokonywanie własnych słabości

Poradnik: Jak porażki przekuwać w sukces?

Jak porażki przekuwać w sukces? Porażki uczą i czynią nas mocniejszymi – pewnie nie raz to słyszałaś. Słusznie, bo przeciwności losu wzmacniają nasz charakter, budują doświadczenie i poczucie wiary we własne możliwości, pokonywanie własnych słabości. Bo czy nie ma nic piękniejszego, niż pokonywanie własnych słabości? Czy ten sam sukces, który przychodzi łatwo bądź dzięki ciężkiej pracy, smakuje tak samo? I chociaż często mamy wszystkiego dość i narzekamy na napotykające nas trudności, potrafimy w pełni doceniać chwile, w których okazuje się, że wytrwałość zwyczajnie się opłaca, a satysfakcja, jaka z niej płynie okazuje się być bezcenna dla naszego własnego JA. 

Redakcja przygotowała dla Was pięć praktycznych wskazówek, jak upadać 7 razy, a wstawać 8, czyli jak swoje porażki z łatwością przekuwać w sukces.

 

Zapisuj każde doświadczenie, które czegoś Cię nauczyło.

To najlepsze, co możesz dla siebie zrobić (wiem to z własnego doświadczenia). Swoje doświadczenia możesz zapisywać gdziekolwiek, najlepiej w łatwo dostępnym miejscu lub osobistym notatniku czy kalendarzu- wszystko po to, byś w chwilach zwątpienia miała dostęp do swoich zapisków. Kiedy tylko w Twojej głowie będą kłębić się myśli o poddaniu się, wystarczy, że do nich zajrzysz. To przypomni Ci, że warto było trwać przy własnych postanowieniach i pokonać przeciwności. Ostatecznie okaże się, że Twój bilans wyszedł dodatni- i gdyby nie ciężkie chwile, nie byłabyś tą samą osobą, którą jesteś teraz.

 

Znajdź zajęcie lub kurs, który pozwoli zdobyć Ci nowe umiejętności.

Spotkania z ludźmi i ciągłe zdobywanie nowych umiejętności pozwalają na budowanie pewności siebie. Im częściej opuszczasz własną strefę komfortu, tym lepiej. Pokonuj własne słabości i stymuluj mózg zdobywając nowe doświadczenia i ucząc się nowych rzeczy: może to być kurs języków, nurkowania, warsztaty dziennikarskie czy kulinarne. Najważniejsze, by regularnie poświęcać sobie czas i dbać o własny rozwój. Przy okazji zawiązywania nowych znajomości zdasz sobie sprawę, że każdy z nas ma jakieś niedoskonałości i prawo do popełniania błędów. Istotne jednak jest to, że cały czas się rozwijamy, przez co stajemy się lepszymi ludźmi, dla innych, ale i siebie samych.

 

Nie patrz wstecz.

Często błędy, które popełniliśmy w przeszłości trzymają nas w miejscu i nie pozwalają ruszyć na przód. Zbyt często żałujemy wielu rzeczy i rozpamiętujemy, tracąc cenny czas i energię na coś, czego przecież nie sposób już zmienić. Recepta? Nie patrz wstecz. Zostaw to, co było za sobą i całą energię postaraj skupić się na przyszłości i planach na dziś. Nie wybiegaj też zbytnio w przyszłość, ale doceniaj to, co masz i pielęgnuj codzienne rytuały: poranną kawę, przegląd prasy. Każdy dzień traktuj jak kolejną, czystą kartkę- a jak ją zapiszesz, zależy już tylko od Ciebie.

Jak porażki przekuwać w sukces, pokonywanie własnych słabości

 

 

Jasno stawiaj sobie cele.

Nie jest tajemnicą, że wizualizacja marzeń i jasne stawianie sobie celów znacznie pomagają w ich osiąganiu. Nie zwracaj więc uwagi na kąśliwe uwagi i spojrzenia znajomych, którzy wyśmiewają Twoje śmiałe plany czy pomysły. Świat należy do marzycieli, a nic tak nie uskrzydla jak wiara we własne siły. Ludzie, którzy nie boją się jasno mówić i stanowczo dążyć do spełniania własnych marzeń, częściej je osiągają.

 

Wrzuć na luz – wszyscy jesteśmy ludźmi i mamy prawo do błędów.

Nikt nie jest perfekcyjny i wszyscy o tym wiemy. Wbrew pozorom jednak często o tym zapominamy, dlatego nieustannie dążymy do utopii jaką jest perfekcyjne życie: zawodowe jak i prywatne. Wystarczy, że dasz sobie odetchnąć i z dystansem spojrzysz na świat. Dzięki temu wrzucisz na luz i dasz sobie prawo do popełniania błędów, które zamiast paraliżować i wpędzać w depresję- tylko napędzą Cię do działania!

Jak zmienić swoje życie? 12 pomysłów!

do Góry