fbpx
Toksyczni ludzie

Toksyczni ludzie. Jak ich rozpoznać?

Kiedyś przeczytałam, że toksyczni ludzie są jak gazowane napoje – będą Cie zabijać powoli. Jeżeli wypijesz napój gazowany jest mało prawdopodobne, że wyrządzi Ci natychmiastową krzywdę, a już na pewno nie zabije Cię od razu, ale jeżeli będziesz go pić każdego dnia, będziesz mógł zauważyć negatywne skutki zdrowotne. W ten sam sposób ludzie powoli pozbawiają Cię wydajności. Im więcej energii na nich wydajesz, tym bardziej jesteś zestresowany i czujesz się pusty. Niektórzy z nych wytwarzają tak negatywną energie wokół siebie, że stają się toksyczni dla innych, nie zdając sobie z tego sprawy. Spotkanie z taką osobą może początkowo wydawać się w porządku, wkrótce jednak możesz poczuć się zmęczony i wykorzystany. 

Toksyczni ludzie. Jak ich rozpoznać:

  1. Toksyczni ludzie: Manipulator 

Zawsze wie czego chce. Wykorzysta Cię do swoich celów, nie myśląc o Twoich potrzebach tylko o tym, co da mu znajomość z tobą. W takiej relacji możesz po pewnym czasie budzić się i zdać sobie sprawę, że spełniasz czyjeś marzenia, nie swoje.

2. Toksyczni ludzie: Sędzia

Bez względu na to co robisz, myślisz, mówisz – Sędzia zawsze Cię skrytykuje. Zawsze będzie miał dla Ciebie doskonałą radę, nigdy nie spróbuje nawet postawić się w Twojej sytuacji. Wydaje jej się, że ma przywilej by oceniać innych. Nigdy nie będziesz w takiej relacji szczęśliwy, jeśli opinia tej osoby wpłynie na Twoje poczucie własnej wartości. Wszyscy zasługujemy na szacunek i wsparcie.

3. Toksyczni ludzie: Plotkarz

Jeżeli zdasz sobie sprawę z tego, że każda rozmowa z tą osobą kręci się wokół plotek o innych ludziach i brak w niej konstruktywnej i inteligentnej rozmowy. Możesz być pewien, że jeżeli plotkuje na temat waszych wspólnych znajomych, ty również jesteś tematem rozmów z innymi. Możesz też również zostać tak samo zaszufladkowany jako plotkarz. Wyobraź sobie sytuacje, że ktoś dowiaduje się o wymianie plotek na jego temat, na pewno nie potrzebujesz tego dramatu w swoim życiu.

4. Toksyczni ludzie: Pesymista 

Każdy z nasz na swojej drodze spotyka przykre sytuacje, wtedy możesz pozwolić sobie na chwilowy pesymizm. Problem jednak rodzi się wtedy, gdy ktoś z naszego otoczenia widzi same negatywne strony we wszystkim, co go spotyka. Nie chcę naszej pomocy, użala się i narzeka. Ciężko w jej towarzystwie czerpać przyjemność z życia.

5. Toksyczni ludzie: Zazdrośnik

Najlepszego przyjaciela poznasz po tym, gdy osiągniesz sukces – czy będzie Cię wspierał i cieszył  się razem z Tobą? Lub czy będzie potrafił cieszyć się z małych radości, a nie zazdrościł i sprawiał, że masz poczucie winy. Inna sytuacja, tak samo toksyczna, gdy osoba z Twojej relacji Cię ogranicza i nie może znieść myśli, że spędzasz czas też z innymi. Nigdy nie powinieneś czuć się winny lub zmuszony do wyboru, podczas gdy masz ochotę spędzić wieczór w gronie przyjaciół.

6. Toksyczni ludzie: Kontroler

To człowiek, który zawsze i wszędzie wie, jak powinieneś żyć. Nie pozwala Ci swobodnie myśleć, od razy służy radą. Zawsze wie co jest dla Ciebie najlepsze – dopiero gdy rozstaniesz się z tą osobą uświadamiasz sobie, że decyzje te nie były dokładnie tym, czego oczekiwałeś. Uważaj, bo takie osoby będą chciały wzbudzić w Tobie poczucie winy w momencie sprzeciwu.

Znasz siebie lepiej niż ktokolwiek inny, więc jeżeli masz podejrzenia do tego, że wpływa to w negatywny sposób na Twoje życie psychiczne a druga osoba nosi znamiona toksycznego człowieka, nie powinieneś się być winny wycinając ją ze swojego życia.

do Góry