fbpx
Jak rozpoznać objawy depresji?

Jak rozpoznać objawy depresji?

Czy kiedykolwiek pomyślałeś o tym, że zachowania naszych bliskich lub przyjaciół mogą się zmienić? Czasami widzimy, że są pozytywni i szczęśliwi, a niekiedy mają non stop zły humor. Gdzie znajduje się granica pomiędzy smutkiem, a depresją? Na jakie znaki musimy zwracać uwagę? Przeczytaj nasze wskazówki, a być może będziesz mógł w porę pomóc swojemu przyjacielowi. Czasami nie jest łatwo nam zareagować, bo jesteśmy tak skupieni na sobie, że nie potrafimy dostrzec tego, co dzieje się w życiu osób nas otaczających. Nie widzimy, że potrzebują naszego wsparcia i większej uwagi. Rozpoznanie depresji jest fundamentalne, żeby pomóc bliskim.

Jak rozpoznać objawy depresji? Depresja aktualnie stanowi jedno z wyzwań współczesnego świata. Według Światowej Organizacji Zdrowia ponad 300 milionów ludzi na całym świecie cierpi na depresję, a problem ten dotyczy w większej mierze kobiety niż mężczyzn i dotyka osoby w każdym wieku. Statystyki pokazują, że depresja może prowadzić do aktów odebrania sobie życia. Szacuje się, że co roku ponad 800 000 osób popełnia samobójstwo.

Objawy depresji, na które warto zwrócić uwagę. Osoba, która na nią cierpi:

1. Jest obojętna i nie widzi perspektywy

Depresja to stan zaburzenia nastroju, który wpływa na ogólny sposób odczuwania życia. Człowiek czuje się bezradny, winny, nie widzi nadziei, nie akceptuje siebie, wycofuje się z różnych form aktywności, bo “po co?” albo “i tak nie uda się”. Ludzie interpretują drobne niepowodzenia w swoim życiu jako osobiste porażki.

2. Traci zainteresowanie

Utrata zainteresowania lub wycofanie się z życia społecznego i działań, które kiedyś człowiek lubił, np. sport, hobby lub wyjście z przyjaciółmi jest przejawem depresji. Stan ten odbiera poczucie przyjemności. Nic nie przynosi szczęścia i osoba staje się obojętna.

Jak rozpoznać objawy depresji?
Jak rozpoznać objawy depresji?


3. Zwiększone zmęczenie i problemy ze snem

Jednym z powodów, dla których bliska osoba może przestać robić rzeczy, które lubiła, jest to, że czuje się bardzo zmęczona. Depresja często wiąże się z brakiem energii i przytłaczającym uczuciem zmęczenia, które może być jednym z najbardziej wyniszczających objawów. Skutkiem jest bezsenność lub nadmierny sen – nawet do 20 godzin. Paradoksalnie osoba, która tak długo śpi czuje się niewypoczęta, a z kolei brak snu powoduje stany lękowe.

4. Zmiany w jedzeniu

Osoba, która cierpi na depresję traci całkowicie apetyt, albo przejada się, co prowadzi do zmian wagi. Nie należy oczekiwać, że waga diametralnie zmieni się, czasami może to być kilka kilogramów w skali roku.

5. Niepokój i lęk

Rozróżnianie normalnych, codziennych problemów i poziomu lęku, który wpływa na styl życia bliskiej osoby jest ważny dla zdefiniowania i zrozumienia tego, w jaki sposób niepokój może być objawem depresji.

6. Drażliwość

Ten objaw depresji może wywoływać złość, niepokój lub lęk. Mężczyźni i kobiety poważnie dotknięte depresją często wyrażają ją poprzez agresję lub lekkomyślne zachowanie.

7. Objawy fizyczne

Ludzie z depresją często cierpią na bóle m.in. głowy, karku, pleców oraz problemy związane z trawieniem. Dolegliwości te często nie mają medycznych podstaw, bo są związane z psychiką i ciągłym życiem w stresie.

 

Toksyczni ludzie. Jak ich rozpoznać?

do Góry