fbpx
Co zrobić jeśli podejrzewasz, że twój bliski ma depresję?

Co zrobić jeśli podejrzewasz, że twój bliski ma depresję?

Jeśli podejrzewasz, że Twój bliski ma depresję, nie czekaj, spróbuj wesprzeć go. Przygotuj się na to, że druga osoba może nie chcieć przyjąć Twojej pomocy. Przyjaciel, który cierpi na depresję może reagować różnie i chociaż masz dobre intencje, to nie zawsze jest jasne, co konkretnie zrobić w danej sytuacji. Każda osoba jest inna i inaczej przechodzi depresję. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kilka uniwersalnych wskazówek dotyczących pomocy naszym bliskim. Ten przewodnik wzmocni zarówno Ciebie, jak i osobę, której bezpośrednio dotyczy problem; pomoże odzyskać nadzieję.

Co zrobić jeśli podejrzewasz, że twój bliski ma depresję:

  • Czytaj i zdobądź wiedzę o depresji i innych zaburzeniach nastroju. Dzięki temu lepiej zrozumiesz stan bliskiej osoby i to przez co ona przechodzi. “Odczytanie” jej choroby pomoże ci lepiej kontrolować sytuację i nauczy cierpliwości, która pozwoli tolerować mylące lub frustrujące objawy.
  • Porozmawiaj z tą osobą. Wielu z nas obawia się, że powie coś niewłaściwego przyjacielowi chorującemu psychicznie albo, że on nie zechce omawiać z Tobą swoich problemów ze zdrowiem psychicznym. Najważniejsze jest, aby bliska osoba wiedziała, że nie musi unikać tematu, a że Ty jesteś tu, aby pomóc, a nie osądzać. Rozmowa może sprawić, że ktoś poczuje się mniej osamotniony, a bardziej wspierany w walce z lękiem i depresją.
  • Wyjaśnij, że depresja jest stanem chorobowym. Choć wydaje się, że ludzie najczęściej używają tego terminu do wyrażania ulotnych uczuć smutku lub rozczarowania, depresja to tak naprawdę chroniczna choroba fizyczna z objawami, które są w większości przypadków niewidoczne.
  • Nie oceniaj i nie krytykuj. Wiele osób, które ma w swoim otoczeniu przyjaciela z depresją bagatelizuje problem, pogłębiając stan chorego swoimi krytycznymi uwagami.
  • Zaakceptuj bliską osobę taką, jaka jest, bez osądzania jej, kochaj przyjaciela bezwarunkowo. Daj mu znać, że to jego choroba jest źródłem frustracji, a nie on sam. Niech wie, że to nie jego wina; że ​​nie jest słaby, ani bezwartościowy.
  • Bądź tu i teraz dla swojego przyjaciela. Pozwól mu się wypłakać na Twoim ramieniu, albo po prostu go wysłuchaj. Uzbrój się w cierpliwość. Daj znać bliskiej osobie, że Ci na niej zależy.
  • Zaproponuj pomoc profesjonalisty, a jeśli w ogóle podejrzewasz, że depresja bliskiej osoby może w jakikolwiek sposób zagrażać jej życiu, niezwykle ważne jest, abyś natychmiast wezwał pomoc medyczną w nagłych wypadkach.

Jak zaakceptować siebie? 4 sposoby!

do Góry