fbpx
Jak rozwijać empatię

Jak rozwijać empatię w relacjach międzyludzkich?

Każdy ma wrodzone pragnienie bycia zrozumianym, czy wysłuchanym. Właśnie dlatego bliskie relacje mogą być tak potężne i ważne. Dają nam możliwość łączenia się z innymi w sposób, który pozwala obydwu stronom być postrzeganym, szanowanym, kochanym i naprawdę czuć się znanym przez drugą osobę. I tu jest nam potrzebna empatia.

Jak rozwijać empatię w relacjach międzyludzkich? Empatyczni ludzie są bardziej szczęśliwi. Bycie empatycznym oznacza, że ​​jesteś świadomy tego, jakich emocji doświadcza druga osoba oraz potrafisz spojrzeć na sprawy z jej perspektywy; wiesz, co czuje. Ważne jest budowanie zaufania i relacji na każdym poziomie. Empatia często zachęca do altruistycznych zachowań, a dobroć oparta na empatii zwiększa zrozumienie i zdolność wybaczania, wzmacnia relacje, zmniejsza agresję i skłonności do oceniania, a nawet poprawia zdrowie psychiczne i fizyczne.

Niektóre osoby są naturalnie empatyczne, podczas gdy inne muszą pracować nad rozwojem w sobie tej cechy. Tak czy inaczej, empatia może okazać się nieoceniona w budowaniu i wzmacnianiu związku małżeńskiego, czy innej relacji. Oto kilka sposobów na wykorzystanie empatii do poprawy swoich relacji: 

-Podstawą jest wysłuchanie emocjonalnego przesłania w prośbach partnera. Czasem bywa to trudne, ponieważ słowa i przesłanie emocjonalne niekiedy się różnią. Poprzez pytanie „dlaczego tak rzadko dzwonisz?”, być może Twój bliski chce Ci po prostu powiedzieć „tęsknie za Tobą”. Dlatego jest tak ważne odczytanie głębszego sensu kryjącego się między słowami. 

-Druga rzecz – spraw, by Twoja bliska osoba poczuła się mile widziana w „Twoim sercu”. Skoncentruj się na tych cechach i mocnych stronach, które szanujesz u niej. To proste skupienie przywróci wartość bliskiej osoby.

-Trzecia rzecz – szanuj uczucia drugiego człowieka. Wysłuchanie uczuć bliskiej osoby oznacza docenianie tego, co on nosi w sercu i wspieranie go. Nie musisz analizować, ani oceniać ważności tych uczuć, ale po prostu doceniaj to, że się z nimi z Tobą podzielił.

Jak rozwijać empatię w relacjach międzyludzkich?
do Góry