fbpx
Jak zostać freelancerem i odnieść sukces?

Jak zostać freelancerem i odnieść sukces?

Jak zostać freelancerem? W tych czasach zawód freelancera jest bardziej popularną formą pracy niż kiedykolwiek wcześniej. 

Chodź  bycie “własnym szefem” brzmi fajnie, to nie jest tak łatwo, jak może się wydawać. Co się z tym wiąże? Pozyskanie klientów, zarządzanie swoim czasem i nie tylko. Zanim zdecydujesz się na bycie freelancerem, warto przemyśleć kilka rzeczy. 

Przygotowaliśmy dla Ciebie porady jak zostać freelancerem i odnieść sukces:

1. Znajdź to, co odróżnia Ciebie od innych

To jedna z pierwszych rzeczy, którą powinieneś zrobić, i to w ogóle nieistotne czy jesteś fotografem, dziennikarzem czy informatykiem. Zadaj sobie pytanie, co sprawia, że Twoja praca wyróżnia się na tle innych i jest wyjątkowa? Dlaczego ludzie wybierają Ciebie, a nie kogoś innego? To jest kluczowe. Wybierz jedną lub dwie usługi, w których się specjalizujesz. To pomoże Ci zostać w tych dziedzinach profesjonalistą. Będzie Ci także znaczniej łatwiej w komunikowaniu się z klientami, wyszukiwaniu ich i prezentowaniu swojej marki. 

2. Nie musisz pracować za darmo

Jest to powszechny/duży problem wśród wielu freelancerów. Ponieważ są tak podekscytowani, że w końcu działają samodzielnie, akceptują bardzo niskie opłaty za pracę, którą wykonują.

Musisz dobrze przemyśleć tą kwestię, zbadać rynek – stawki, które za podobną usługę biorą inni freelancerzy. Cena musi być adekwatna do tego, ile czasu potrzebujesz spędzać przy tym projekcie i jaką wiedzą musisz dysponować, żeby go wykonać. 

3. Wszytko planuj

Zarządzanie swoim czasem musisz dopracować do maximum. Zaplanuj nawet małe zadanie na cały dzień. Będzie Ci łatwiej pracować i osiągnąć swój cel. Wypracuj system, która pomoże Ci kontrolować to, czy pracujesz według planu. Ale pamiętaj jeżeli od czasu od czasu zrobisz day-off, też nic się nie stanie. Podstawowa zasada – wszystko robić z głową i rozsądkiem.

4. Nie bój się odrzucać klientów

Kiedy jesteś nowy na rynku i skoncentrowany na stworzeniu pozytywnego wizerunku, myśl o odrzuceniu klienta lub oferty może wydawać się naprawdę stresująca.

Ale bycie własnym szefem oznacza czasami konieczność podejmowania trudnych decyzji. Jeśli wiesz, że projekt zajmie Ci zbyt dużo czasu, jest mało płatny, albo jest nie z tej dziedziny,  w której specjalizujesz się – nie marnuj czasu, bo inaczej nie będzie zadowolony ani Twój klient, ani Ty.

5. Zawieraj umowy i precyzuj warunki współpracy

To jest istotne, zarówno dla Ciebie, jak i dla klienta. W umowie znajdą się terminy, warunki wynagrodzenia i szczegóły, które zależą od projektu. Kiedy będziesz miał umowę, poczujesz się bezpieczniej i skoncentrujesz się lepiej na pracy. 

6. Reklamuj siebie i swoje usługi wszędzie, gdzie się da

Marketing “dla siebie” jest dużą częścią pracy. Obecność w Internecie jest niezbędne, aby przedstawić potencjalnym klientom to, co masz im do zaoferowania i dlaczego powinni wybrać Twoją markę. Powinieneś posiadać stronę internetową i kilka kont mediów społecznościowych.

Jak zostać freelancerem i odnieść sukces?
do Góry