fbpx

Po czym poznać, że za bardzo przejmujesz się tym, co pomyślą inni?

Większość ludzi przejmuje się tym, co myślą o nich inni. Jest to podstawowe ludzkie pragnienie bycia zaakceptowanym, uznanym i kochanym. Kiedy jednak skupiamy się na tym, co myślą o nas inni, zmniejszamy nieco naszą autentyczność i prawdę. A nawet więcej – zaczynamy robić rzeczy, których od nas oczekują, a których nie chcemy sami. Kreujemy swój wizerunek według innych i żyjemy życiem, który jest bardzo dalekie od naszych marzeń. Boimy się ocen naszej osoby. 

Lao Tzu powiedział: “Dbaj o to, co myślą inni, a zawsze będziesz ich więźniem”.

1.Oceniasz siebie po tym, co mówią inni na Twój temat

Jak często myślisz o tym, co mówią o Tobie inni? Jeśli odpowiedź brzmi “dość często”, to jest to prosty znak, że przejmujesz się opiniami otoczenia. Zamiast zastanawiać się nad swoimi osiągnięciami i wysiłkami, nieustannie analizujesz, czy to, co powiedziałeś lub zrobiłeś będzie pozytywnie ocenione. Za dużo myślisz o tym, co chcesz powiedzieć, ponieważ boisz się tego, jak ludzie mogą zareagować. Filtrujesz swoje słowa. Nie chcesz wydawać się słabym lub obrażać innych. Pamiętaj tylko, że ludzie zawsze będą mieli coś do powiedzenia na Twój temat, więc postaraj się zrelaksować i być sobą. Nie ma sensu marnować energii na coś, czego nie możesz kontrolować. To Twoja podróż, więc skup się na własnych potrzebach, zamiast martwić się o innych ludzi. Nie bój się podążać za swoim sercem i iść za tym, czego chcesz. Bądź wierny sobie!

2. Zadowalasz innych ludzi, zapomniając o siebie.

Zadawalenie ludzi to oczywiście miły gest, ale prawda jest taka, że ​​nie można zadowolić wszystkich przez cały czas. Nie oznacza to, że musisz być całkowicie samolubny i nie pomagać innym, ale powinieneś zadowalać ich wtedy kiedy możesz, i nie kosztem własnego szczęścia.

3. Za często przepraszasz.

To jest istotna cecha charekteru, aby móc szczerze przeprosić. Jednak niektórzy ludzie w swoich przeprosinach mogą zajść zbyt daleko. Wiele rzeczy nie zależy od Ciebie i rozwój sytuacji nie jest Twoją winą. Dlatego nie obwiniaj siebie bez przyczyny! 

4. Nie umiesz odmówić

Gdy ktoś prosi o przysługę, automatycznie czujesz się zobowiązany do udzielenia mu pomocy. Nawet jeśli może to wpłynąć na pracę lub jakikolwiek inny aspekt Twojego życia. Trudno Ci odmówić, ponieważ obawiasz się utraty relacji, czy osądów ze strony innych.

5. Boisz się wyrażać swoje prawdziwe opinie

Ludzie, którzy nieustannie zamartwiają się tym, co powiedzą inni, boją się wyrażać swoje zdanie. Dlatego często po prostu nie wygłaszają żadnej opinii, albo bezmyślnie zgadzają się z rozmówcą. 

6. Zdarza Ci się kłamać w drobnej sprawie lub zaprzeczasz sobie

Jeśli zmienisz zdanie tylko po to, by spróbować zaangażować się w grupę, prawdopodobnie martwisz się zbytnio o to, co myślą inni. Uważasz, że nie zaakceptują Twoich opinii i pomysłów. Jeśli okaże się, że często myślisz, udajesz i zmieniasz zdanie, prawdopodobnie szukasz akceptacji społecznej. Mogą to być drobne kłamstwa, ale mimo wszystko są kłamstwami. Mówisz ludziom coś tylko po to, aby być tacy jak oni.

7. Zmieniasz swoje plany, by zadowolić innych
Jeśli konsekwentnie porzucasz swoje plany i robisz to, czego chcą inni, prawdopodobnie kryje się w Tobie lęk przed odrzuceniem i wykluczeniem społecznym. Ważne jest, aby znaleźć równowagę, ponieważ nieustannie umieszczanie potrzeb innych przed Twoimi sprawia, że wybierzesz życie, którego nie lubisz.

8. Nosisz ubrania, które “powinieneś”, a nie które “chcesz”

Kiedy otwierasz swoją szafę, czy jesteś zachwycony tym, co tam widzisz? Być może w duchu jesteś rockowcem, jednak wybierasz trendy, które dominują w Twoim otoczeniu i zamiast ramoneski, zakładasz klasyczną marynarkę.

Czy wolałbyś być w towarzystwie osób, które akceptują i cenią Ciebie takim jakim jesteś oraz wspierają Ciebie w Twoich wyborach? Czy takich, którzy kwestionują Twój każdy krok?  Przemyśl to dokładnie. Może nadszedł czas, aby wprowadzić pewne zmiany.

do Góry