fbpx
Jak zaoszczędzić pieniądze, Planowanie budżetu

Jak zaoszczędzić pieniądze? Proste sposoby!

Jak zaoszczędzić pieniądze? Czasami najtrudniejsza rzecz w oszczędzaniu pieniędzy – po prostu to zacząć! Każdy wie jak ważne jest, aby mieć oszczędności. Oto 4 proste, ale skuteczne sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy bez wprowadzania drastycznych zmian w Twoim życiu.

Jak zaoszczędzić pieniądze:

Śledź swoje pieniądze

Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, musisz wiedzieć, ile zarabiasz i ile wydajesz. Zacznij wyszczególniać wydatki. Najlepiej stwórz listę lub korzystaj z aplikacji np. Wallet, w której będziesz zapisywał nawet najmniejsze wydane pieniądze.  Wielu ludzi zniechęca się tą praktyką, ponieważ bywa ona uciążliwa i trochę denerwująca. Gdy zrobisz taką listę i umieścisz na niej wszystkie wydatki – od dużych zakupów po takie, jak kawa w kawiarni, to pomoże Ci uświadomić sobie, gdzie trafiają Twoje pieniądze i zobaczyć, przy których punktach możesz zaoszczędzić.

Jak zaoszczędzić pieniądze?

Zaplanuj budżet

Gdy jesteś już świadomy miesięcznych kosztów życia, możesz zacząć organizować swoje wydatki. W planowaniu budżetu zawsze uwzględniaj stałe wydatki, takie jak czynsz, bilet na przejazdy do pracy, abonament itd. A przy tych wszystkich, nie zapomnij o kosztach, które występują co kilka miesięcy, ale także są regularne. Do nich zaliczamy m.in. zużycie prądu, podatek od nieruchomości itd.  

Zaplanuj jaką część dochodu możesz odkładać

Po zorganizowaniu budżetu, utwórz w nim kategorię oszczędności. Realnie ustal, ile możesz zaoszczędzić miesięcznie. Jeśli Twoje wydatki są naprawdę wysokie, znajdź sposoby, by to zmienić: może częściej jeść w domu czy rzadziej chodzić do kina?

Zobacz, jak rosną Twoje oszczędności

Sprawdź swój budżet i miesięczne postępy. To pomoże Ci trzymać się osobistego planu oszczędzania i jednocześnie szybko zidentyfikować i zobaczyć, gdzie coś nie działa, bo np. za dużo wydajesz na daną rzecz lub aktywność. Te proste sposoby oszczędzania mogą nawet zainspirować Cię do odkładania pieniędzy każdego dnia i szybszego osiągnięcia celów.

Toksyczni ludzie. Jak ich rozpoznać?

do Góry