fbpx
Co można zrobić, jeśli czujesz się przepracowany?

Co można zrobić, jeśli czujesz się przepracowany?

Co można zrobić, jeśli czujesz się przepracowany? W obecnych czasach prawi wszyscy narzekają na zbyt dużo pracy. Przyczyny tego stanu mogą różnić się – zależą one od naszej ambicji i nadmiernych zleceń oraz po prostu tego, że nie umiemy odmówić dodatkowym obowiązkom. Z tego wynika, że czasami nie jesteśmy w stanie zrobić wszystkiego, co sobie zaplanowaliśmy. Eksperci twierdzą, że przepracowanie prowadzi do nadmiernego zmęczenia i wyczerpania emocjonalnego.

Co można zrobić, jeśli czujesz się przepracowany:

Porozmawiaj z szefem

Jeśli jednak jesteś przepracowany, najlepiej poinformuj o tym swojego szefa: nie oznacza to, że jesteś leniwy lub boisz się pracy, po prostu masz jej za dużo. Rozsądny szef doceniłby Twoją uczciwość i umiejętność powiedzenia wprost, że nie dasz rady. Ważne jest to, że takie przyznanie się pomoże zorganizować pracę tak, że Twój zespół będzie w stanie wszystko przygotować w ustalonych terminach. Tak, aby nie spóźnić się z tego względu, że Ty nie wykonałaś/eś swoich obowiązków na czas.

Skoncentruj się na małych zadaniach

„Podróż tysiąca mil zaczyna się od jednego kroku”. 

Jeśli nie ma sposobu, aby zmniejszyć obciążenie pracą i to Ciebie niepokoi, dobrym pomysłem może być niekoncentrowanie się na wszystkim. Zamiast tego skup się na tym, co masz przed sobą, wykonując pracę w mniejszych etapach, a Twój niepokój stopniowo zacznie znikać.

Negatywne myśli są naszym najgorszym wrogiem: uniemożliwiają nam osiągnięcie więcej i przyczyniają się do naszego braku zaufania. Naucz się je ignorować i po prostu zabierz się do pracy.

Co można zrobić, jeśli czujesz się przepracowany?

Naucz się mówić NIE

Czasami przepracowanie może być satysfakcjonujące. Kiedy mamy dużo do zrobienia, czujemy, że jesteśmy potrzebni, niezastąpieni. Jednak zwykłym wynikiem tego jest stres i wyczerpanie. Musisz nauczyć się oceniać swoje możliwości i dokładnie wiedzieć, ile pracy możesz wykonać naprawdę dobrze, a nie tylko „odhaczyć”. Musisz mówić nie, kiedy czujesz, że tego nie będziesz mógł zrobić świetnie. 

Zarządzaj skutecznie zadaniami

Kiedy czujesz się często przepracowany, przyjrzenie się temu, co zajmuje większość Twojego czasu pracy, może być niezwykle cenne. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów jest opracowanie grafiku. Zobacz, co zajmuje Ci najwięcej czasu, a co mniej i zarządzaj nim jak najbardziej optymalnie. To zwiększy efektywność w pracy. Zoptymalizuj proces tak, aby rutynowe czynności zajmowały mniej czasu i ustal priorytety; najważniejsze zadania wykonuj jako pierwsze.

do Góry