fbpx
Jak podejmować lepsze decyzje

Jak podejmować lepsze decyzje krok po kroku

Codziennie podejmujemy wiele decyzji. Od małych i przyziemnych, takich jak to, co jeść czy w co się ubrać, do zmieniających życie, takich jak wybór uczelni, pracy i metody wychowywania naszych dzieci. Twoje decyzje mogą wpłynąć na to, kim staniesz się później. Ich podejmowanie na kluczowych etapach ukształtuje Twoją przyszłość.

Jak podejmować lepsze decyzje:

1. Nie ignoruj ​​całkowicie swoich uczuć

Często słyszymy, że najważniejsze decyzje musimy podejmować tylko racjonalnie i wyelimować uczucia. Ale jeśli odczuwasz niepokój w związku z decyzją, powinieneś zastanowić się, dlaczego. Możesz myśleć, że emocje są wrogiem podejmowania decyzji, ale w rzeczywistości są one integralną częścią tego procesu.

2. Rób to, co jest dla Ciebie najlepsze

Nie podejmuj decyzji, która zadowoli większość, ale tylko nie Ciebie. Bardzo często jest tak, że zaczynamy myśleć o tym, jak nasze decyzje wpłyną na bliskie osoby. To nie jest złe. Tylko musisz pamiętać, że najważniejszy jesteś Ty, dlatego myśl przede wszystkim o sobie. Twoi bliscy na pewno zaakceptują to, jeżeli będą wiedzieli, że jesteś szczęśliwy. 

3. Nie spiesz się

Gdy jesteśmy pod wpływem stresu, zamiast uważnie analizować fakty i informacje, mamy tendencję do podejmowania gorszych wyborów. Dlatego kiedy musisz podjąć ważną decyzję, najlepiej jest zrobić to wtedy, gdy jesteś wypoczęty, skoncentrowany i zmotywowany. Nie spiesz się z decyzją. Daj sobie czas. 

Tylko pamiętaj, że w przypadku małych, nawykowych, codziennych decyzji, które nie wymagają zbytniego rozważenia lub nie wiążą się z dużym ryzykiem – nie musisz poświęcać tyle czasu.

Jak podejmować lepsze decyzje?

4. Musisz konkretnie wiedzieć czego chcesz

Na przykład zanim zmienisz pracę, zadaj sobie pytanie: Czy naprawdę chcę innej kariery? A może po prostu chcę innego szefa? Określ swoją prawdziwą obawę, a następnie podejmij świadomą decyzję.

5. Zrób listę tego, co na pewno chcesz mieć

Jeśli próbujesz kupić telefon, wymień funkcje, które absolutnie musisz mieć. Jeżeli chcesz podróżować, zrób listę, gdzie i jak. To pomoże Ci skupić się nad najważniejszymi rzeczami.

6. Bądź świadomy 

Jeżeli większość ludzi podejmuje taką decyzję, to nie znaczy, że Ty musisz robić to samo. Często jest tak, że nawet nie myślimy o tym, ale jeżeli wszyscy postępują w dany sposób, takimi ścieżkami idziemy też my, bo czujemy się bezpieczniej. Ale to nie znaczy, że te decyzje są dobre. 

do Góry