fbpx
Jak zbudować silną przyjaźń?

Poradnik: Jak zbudować silną przyjaźń?

Jak zbudować silną przyjaźń? Po czym poznać prawdziwą przyjaźń? Po tym, że możesz liczyć na drugą osobę w każdej sytuacji, darzysz ją (z wzajemnością) zaufaniem oraz jesteście wobec siebie szczerzy. Przyjaciel to osoba wyrozumiała, tolerancyjna, wesoła i bezwarunkowa.
Takie relacje są niezwykle ważne. Nasi przyjaciele mogą wpływać na nasze wybory – to, gdzie mieszkamy, co jemy, co kupujemy. Przyjaźń rośnie i zmienia się, gdy ludzie dojrzewają. Co możemy zrobić, żeby zbudować tak silną relację? 

Jak zbudować silną przyjaźń: 

Wybieraj mądrze.
Nie musisz być przyjacielem wszystkich. Wybierz przyjaźń z ludźmi, którzy Ciebie inspirują, z którymi czujesz się dobrze, radośnie i zapomnij o tych, przy których czujesz się źle czy musisz udawać kogoś, kim nie jesteś. Pamiętaj, że przyjaciół wybierasz sam!

Komunikuj się otwarcie i szczerze.
To jest klucz do prawdziwej przyjaźni. Oczywiście jest potrzebny czas, żeby zaufać drugiej osobie. Ale pamiętaj, że z prawdziwym przyjacielem możesz porozmawiać tak samo o dobrych rzeczach, jak i o troskach.

Bądź sobą.
Jeśli ktoś nie może zaakceptować Ciebie za to, kim jesteś, rozwijanie relacji z nim będzie trudne. Nie musisz dopasować się do przyjaciela! Musisz być szczery. 

Zaakceptuj swoich przyjaciół za to, kim są.
Poszukując przyjaciół, którzy mogą zaakceptować Twoje autentyczne „ja”, pamiętaj – inni ludzie szukają tego samego. Wszyscy chcemy mieć w życiu osoby, które nas kochają za to, kim jesteśmy.

Szanuj ich wybory. Nawet jeżeli nie zgadzasz się.
Jeśli Twój przyjaciel zdecyduje się zrobić coś, co Ci się nie podoba, ale on jest bardzo zaangażowany i pewien swojego wyboru, odsuń się, ale tylko w momencie, jeśli decyzje te nie zagrażają życiu tej osoby.

Bądź empatyczny.
Próba zrozumienia rzeczy z punktu widzenia Twojego przyjaciela, może pomóc Ci lepiej wzajemnie się porozumieć.

Jak zbudować silną przyjaźń?

Pomyśl zanim coś powiesz.
Zwłaszcza jeśli jesteś zły. Czasami, poświęcenie chwili na zastanowienie się nad tym, co zamierzasz powiedzieć pod wpływem impulsu, jest najlepsza rzeczą, jaką możesz zrobić. Niekiedy pochopnie wypowiedziane słowa mogą zrobić przykrość drugiej osobie, a Ty będziesz tego tylko żałował. Ponadto, gdy przyjaciele mogą być sobą przy Tobie i ufają Ci, to pozostają wobec Ciebie szczerzy. 

Słuchaj.
Słuchaj uważnie, co mówi druga osoba. Niech ona wie, że ją słyszysz. Zadawaj pytania. Podsumuj to, co usłyszałeś. Kontakt wzrokowy i mowa ciała to również ważne sposoby pokazania swojego zaangażowania w rozmowę.

Znajdź czas dla swoich przyjaciół.
Spędzaj czas ze swoimi przyjaciółmi. Planuj spotkania, nie pozwól, żeby praca czy obowiązki domowe, zajęły cały Twój czas. Pokaż przyjacielowi, że chcesz spędzać z nim czas, że to jest ważna osoba w Twoim życiu. Czy Twój przyjaciel jest daleko? Napisz do niego e-mail, zadzwoń, zaplanuj wspólny weekend.

Dotrzymuj swoich obietnic.
Jeśli wiesz, że nie możesz czegoś zrobić – nie obiecuj! Lepiej powiedzieć od razu, że czegoś nie wykonasz, niż dać nadzieję drugiej osobie, wiedząc z góry, że jej nie spełnisz. 

Angażuj się.
Na zmianę planuj spotkania lub odwiedzaj przyjaciela, aby się z nim zobaczyć. Jeżeli obie osoby nie zaangażują się w przyjaźń, to ona po prostu nie będzie się rozwijała. 

Bawcie się razem.
Przyjaźnie, jak każdy inny związek, czasami mogą popaść w rutynę. Wymyślajcie sposoby na to, jak fajnie spędzać czas – idźcie poskakać na trampolinie, a może wybierzcie się na wspinaczkę czy do kina na dobrą komedię lub do klubu! Ważne jest to, aby razem tworzyć szczęśliwe wspomnienia.

Wyraź swoją wdzięczność.
Wyznaj swojemu przyjacielowi, że cenisz tą przyjaźń. Możesz to przypomnieć mu/jej o tym np. przy życzeniach urodzinowych czy świątecznych. Bądź szczery. Kup czasami prezent/drobiazg bez okazji, tylko pokazując, że myślisz o tej osobie.

Praw komplementy.
Okazuj miłość swoim przyjaciołom, komplementując je. 

Bądź takim przyjacielem, jakiego sam chcesz mieć.
Pragniesz przyjaciół, którzy są uczciwi, mili, współczujący, nie osądzający, autentyczni i inteligentni. Bądź sam taką osobą, a będziesz bardziej skłonny przyciągnąć tego rodzaju przyjaciół do swojego życia.

do Góry